
Jag kan inte hitta rätt parfymskåp för mina skatter. Just nu leker jag med tanken att en fin sekretär med många små lådor i övre delen och vanligt skåp (tre nivåer) med dörrar istället för lådor i nedre delen vore optimalt. Jag kan inte hitta sådan så testar mig fram med andra.
Skåpet som jag har nu funkar ganska bra, men jag skulle vilja exponera flaskorna bättre. Naturligtvis inuti skåpet där de har svalt och mörkt. Små lådorna är jättebra om man har samples t.ex. Och jag har några 😉
Hur ser mitt drömskåp ut? Ett sådant som jag hittade på Myntkabinettet – Lovisa Ulrikas medaljskåp:
Eller en sekretär som jag hittade på bloggen hemmahosfrug.blogspot.se (de tre bilder nedan kommer därifrån). En sådan möbel med skåp i underdelen skulle lösa alla mina förvaringsproblem! Har ni liknande – hojta till!



Underbart fin!
Min är inte lika flashy, förmodligen från 50-talet, men funkar bra ändå 🙂
Samples och dekanter är iaf i ordning 😉
Jag ska bearbeta detta kaos lite till, men än så länge är jag glad för det lilla jag fixade hittills 🙂
Btw, har ni redan sett körsbärsträden i Kungsan i år?
1 kommentar